زندگینامه:

در سال 1357 در یکی از شهرهای اطراف کرج در خانواده‌ای غیرروحانی به دنیا آمدم. تحصیلات مرسوم را تا حدود دیپلم ریاضی‌فیزیک در همان‌جا به پایان رساندم. به دلیل علاقه شدید به علوم حوزوی در سال 1375 وارد حوزه علمیه قم شدم. دروس مرسوم حوزه را تا مرحله اتمام سطح و آغاز درس خارج در این مدت به انجام رساندم.

از همان ابتدای تحصیلات حوزوی به مباحث تاریخی و حدیثی علاقه وافر داشته و عمده مطالعات خودم در این رشته‌ها  بوده است. لذا در سال 1381 در نخستین دوره مرکز تخصصی تاریخ اسلام حوزه که در مرکز آموزش‌های تخصصی باقرالعلوم (ع) برگزار شد، با رتبه بالا پذیرفته شده و به تحصیل در این رشته تخصصی مشغول شدم.

در سال 1385 از این مرکز فارغ‌التحصیل شده و بلافاصله در اولین دوره تخصصی تاریخ تشیع (سطح 3) در همین مرکز پذیرفته شدم؛ اما در اواخر اتمام این دوره به دلیل مشکلاتی خاص، تحصیل در این دوره را ناتمام گذاشته و در عوض همین رشته را با عنوان مطالعات تاریخ تشیع در دانشگاه ادیان و مذاهب در دوره کارشناسی ارشد پیگیری کردم و در سال 1390 هم از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شدم. عنوان پایان­‌نامه اینجانب که با نمره عالی دفاع کردم، «بررسی دیگاه عالمان شیعه درباره کتاب سلیم بن قیس» بود.

در بین اساتیدی که بیشترین استفاده علمی ‌را از محضرشان برده­‌ام، باید از جناب دکتر صفری فروشانی و حجت‌­ا­لاسلام والمسلمین دکتر فرمانیان و نیز جناب دکتر سید علی موسوی­‌نژاد یاد کنم. بیشترین تأثیر بنده از این اساتید، بیشتر نحوه پژوهش دقیق و روشمند مباحث تاریخی و از همه مهمتر ایجاد نگاهی تاریخی به مسایل مختلف است.

سوابق پژوهشی:

  • از همان دوره تخصصی تاریخ اسلام، به معرفی جناب حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسینیان مقدم به‌عنوان محقق همکار با پژوهشگاه حوزه و دانشگاه همکاری خود را آغاز کردم.
  • در این مدت در گروه تاریخ اسلام این پژوهشگاه در طرح دانشنامه سیره نبوی (ص) تاکنون (سال 1390) نگارش حدود 200 مدخل را انجام داده­ام. از مهم‌ترین مدخل‌های تألیفی بنده می­توان به مدخل‌های: اصبغ بن نباته، بسر بن ابی ارطاه، شریح قاضی، سهل بن حنیف و… اشاره کرد. از این دانشنامه تاکنون یک جلد به چاپ رسیده و جلد دوم در دست انتشار و جلدهای سوم و چهارم در دست ویرایش و آماده‌سازی نهایی است.
  • همچنین با دانشنامه پیامبر اعظم (ص) که در پژوهشکده باقرالعلوم (ع) سازمان تبلیغات اسلامی‌در دست تهیه است، نیز به‌عنوان عضو شورای علمی‌گروه تاریخ و اعلام همکاری دارم. این دانشنامه با تأکید بر شخصیت رسول گرامی‌اسلام (ص) پژوهشی کاملاً مستقلی از دانشنامه سیره نبوی (ص) است که می‌توان آن دو را مکمل یکدیگر دانست.
  • هم‌اکنون نیز مشغول تدوین دو طرح پژوهشی برای پژوهشگاه حوزه و دانشگاه (بررسی تاریخ‌نگاری ابن شهرآشوب در کتاب مناقب) و پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت دفتر تبلیغات (جریان‌­شناسی تاریخی کتب ضدشیعی) هستم.